Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Budmerický kaštieľ otvára brány verejnosti

 

 

logo

 

Slovenské národné múzeum-Múzeum Červený kameň pozýva širokú verejnosť na prehliadku časti prízemia znovuzariadeného interiéru kaštieľa v Budmericiach. Prvýkrát môžu návštevníci kaštieľ navštíviť počas posledného januárového víkendu v čase od 10.00 do 15.00 hod.

Budmerický kaštieľ dal postaviť v roku 1889 gróf Ján Pálfi (1857-1934) so svojou mladou manželkou Alžbetou Schlippenbachovou. Autorom projektu bol viedenský architekt Franz von Neumann. Kaštieľ je obklopený anglickým parkom, ktorého vznik súvisí s budovaním kaštieľa: jeho úlohou bolo vytvoriť vhodnú kulisu budove a zároveň zabezpečiť súkromie grófskej rodiny.

Počas prehliadky si návštevníci môžu pozrieť niekoľko miestností zariadených predmetmi, ktoré boli predtým súčasťou Domova slovenských spisovateľov, ako aj zbierkovými predmetmi zo SNM-Múzea Červený Kameň. V oboch prípadoch ide o exponáty, ktoré pochádzajú zo zvozov Národnej kultúrnej komisie z opustených a znárodnených šľachtických sídel po druhej svetovej vojne – žiaden z predmetov nepatrí k pôvodnému zariadeniu kaštieľa spred roka 1945.

Výstavné miestnosti budú sprístupnené pre návštevníkov vždy cez víkend od 10.00 do 15.00 hod. Komentovaná prehliadka so sprievodcom začína každú celú hodinu.

Srdečne vás pozývame.
 
 

Bližšie informácie:

PhDr. Ing. Jaroslav Hájiček

riaditeľ SNM-Múzea Červený Kameň v Častej

jaroslav.hajicek@snm.sk
033/690 58 06