Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Rekonštrukcia technickej pamiatky trafostanice v Obci Častá

Obec Častá v roku 2016 zrealizovala investičnú akciu projekt pod názvom: „Rekonštrukcia  technickej pamiatky trafostanice v Obci Častá“, na ktorý získala dotáciu vo výške 1.000,- € z Bratislavského samosprávneho kraja.

Realizáciou obnovy transformátora bol dosiahnutý hlavný cieľ projektu a to obnovenie vonkajšieho vzhľadu tejto tehlovej stavby. Bezprostredne pri objekte je zastávka autobusov Slovak Lines, a. s. a rekonštrukciou objektu trafostanice sa aj toto miesto zatraktívnilo pre cestujúcich, ktorí sa popri čakaní na spoj môžu oboznámiť z históriou tejto vzácnej pamiatky okolo ktorej denne prechádzajú.

Obec Častá ošetrila tehly a natrela ich konzervačným náterom a zároveň odstránila staré grafity a nežiaduce nápisy čím sa obnovil vzhľad tejto stavby. V hornej časti stavby sa opravila omietka /podhľady/ a očistili sa zachovalé izolátory. Zároveň sa zvýraznil portál nad vstupnými dverami s nápisom „19 ZSE 31“. Prostredníctvom náterov sa zakonzervovali všetky ventilačné mriežky, konzoly na izolátory a malé plechové dvierka slúžiace na odvetrávanie.

Transformátor v obci Častá nepochybne patrí k vzácnym technickým pamiatkam z minulého storočia, ktoré bolo vhodné zviditeľniť a zachovať pre budúce generácie. Zároveň týmto úprimne ďakujeme VÚC-BSK za poskytnutie dotácie, ktorá zabezpečila zachovanie a skrášlenie tejto technickej pamiatky v obci Častá.

 

Ing. Mária Garajová, starostka obce Častá

erb_bsk