Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pravý panel Preskočiť na pätičku

Výskyt Vrtivky orechovej v okrese Pezinok

Problematika sčernania orechov – napadnutie Vrtivkou orechovou.

V skratke – k základným príznakom napadnutia vrtivkou patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám na šupke, šupka postupne hnedne až sčerná. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom ako larvy plod opustia (padajú na zem pod orech), je možné pozorovať v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže hniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu. Ak vrtivka napadne plody neskôr, resp. tesne pred dozretím, na kvalitu jadra orecha to nemá vplyv.

Jej prítomnosť potvrdzujú aj rozbory zo vzoriek plodov orechov z okresov Bratislava, Malacky, Pezinok a Senec, odobraté tento rok.

Ochrana proti Vrtivke orechovej sa nevykonáva plošne, je to individuálna záležitosť majiteľov orechov. Odbor Ochrany rastlín UKSÚP v spolupráci s fytoinšpektormi vypracoval niekoľko opatrení na likvidáciu tohto škodcu:

Ochrana mechanická –  odporúčame opadané a napadnuté plody odstrániť (vyzbierať) zničiť spálením. Pôdu pod orechom treba na jeseň dôkladne porýľovať. Odporúča sa taktiež odstraňovanie voľne rastúcich a opustených orechov v okolí (pripadne takisto vykonať jeden zo spôsobov ochrany). Na jar je vhodné rozprestrieť pod orechom fóliu alebo záhradnícku textíliu jednak preto, aby nové jedince vrtivky, ktoré sú už vyvinuté v zemi pod orechom nevyletovali a jednak preto, aby sa zabránilo novej generácii húseníc, ktoré by mohli padať z orecha a opäť sa zavŕtavať do pôdy. Ďalej odporúčame zakúpiť a vyvesiť na konáre orecha žlté lepové dosky, mali by sa dať zakúpiť v bežných záhradkárstvach. Sú obojstranné lepivé a žltá farba priťahuje mušky tohto druhu.

Dostávame otázky ohľadne možnosti hromadného spaľovania zozbieraných plodov Orecha Kráľovského – v tomto prípade odporúčame komunikáciu so zástupcami konkrétneho mesta/obce. Predpokladáme, že pri takejto realizácii je potrebný dohľad zo strany príslušníkov aspoň Dobrovoľného hasičského zboru jednotlivých miest a obcí.

Nie je možné vydať v tejto súvislosti žiadne nariadenie, pristúpujeme teda aspoň k rozoslaniu informačného e-mailu s nasledovnými odporúčaniami, ktoré zasielame aj jednotlivcom, ktorí nás oslovia.

Ochrana chemická – postrekmi: táto ochrana je zameraná na likvidáciu dospelcov (mušiek vrtivky) ešte pred nakladením vajíčok do šupky orecha. S chemickou ochranou je potrebné začať začiatkom júla a v 7 až 14 dňových intervaloch ju opakovať do doby asi 1 mesiac pred zberom orechov. Prípravky možno použiť rovnaké ako proti obaľovačom, napr.  proti obaľovačovi jablčnému a to napr. prípravky v čase kladenia vajíčok:  Integro,

V čase na začiatku liahnutia húseníc treba použiť napr: Decis Protech, Karate Zeon 5 SC, Mospilan 20 SP.

Detaily o škodcovi

Vrtivka orechová (Rhagoletis completa) 

K škodcom rastlín z rodu Juglans patrí aj pôvodom neeurópska vrtivka orechová, ktorá sa vyskytuje v južnej a strednej časti USA. V Severnej Amerike k hostiteľským rastlinám z rodu Juglans patrí orech čierny (Juglans nigra), orech drobnoplodý (Juglans microcarpa), Juglans californica, Juglans hindsii, Juglans hirsuta, Juglans major a Juglans mollis. V Európe je významným hostiteľom orech kráľovský (Juglans regia), pričom k ďalším hostiteľom Rhagoletis completa patrí aj broskyňa obyčajná (Prunus persica). Prvé záznamy o výskyte škodcu v Európe pochádzajú z roku 1986 zo Švajčiarska, neskôr bol zistený v Taliansku, Bosne a Hercegovine, Slovinsku, Holandsku, Francúzsku, Chorvátsku, Rakúsku, Srbsku, Nemecku a Maďarsku. Od roku 2017 je škodca prítomný už aj v Českej republike. 

Vrtivka orechová, drobná muška s veľkosťou 4 – 6,4 mm, sa vyznačuje žltým sfarbeným hlavy so zelenými očami, hruď škodcu je žltohnedá až hrdzavá s výraznou žltou škvrnou. Krídla, ktoré sú priehľadné, majú štyri priečne tmavé pásiky. Samci sú v porovnaní so samičkami menší, stehná sú čierne až žltohnedé. Vajíčka, bielo sfarbené, majú elipsovitý tvar a veľkosť 1 mm. Larva škodcu je beznohá a dlhá zhruba 8 – 10 mm. Larvy sa kuklia v pôde pod stromami a v štádiu kukly prezimujú. 

Obr. 1 – Vrtivka orechová 

(http://nathistoc.bio.uci.edu/diptera/Rhagoletis%20completa/index.htm) 

Hnedo sfarbené pupárium dorastá do dĺžky 6 mm. Dospelce možno pozorovať od júla až do augusta, v poľných podmienkach dokážu prežiť až 40 dní. Škodca vytvára jednu generáciu za rok. 

K základným príznakom prítomnosti vrtivky orechovej patria vpichy na šupke, ktoré vznikli po kladení vajíčok. Okolo vpichov dochádza k farebným zmenám, šupka postupne hnedne až sčernie. V miestach napadnutia pozorujeme larvy. Potom, ako larvy plod opustia, zostávajú v šupke chodbičky, šupka mäkne a môže zhniť. Šupka sa ťažko odstraňuje. V prípade skorého napadnutia sú plody scvrknuté, mäknú a opadávajú zo stromu. Škodca môže byť najjednoduchšie identifikovaný ako larva v plodoch alebo ako dospelý jedinec pomocou žltých lepových lapačov. 

Obr. 2 – Vrtivka orechová – larvy